Jubileusz 35-lecia Muzeum – Zamek w Dębnie

Muzeum - Zamek w Dębnie stał się Oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie na mocy zarządzenia wojewody tarnowskiego z dnia 10 lutego 1976 roku. Ten jedyny na terenie Małopolski zabytek średniowiecznej architektury rezydencjonalnej wzniesiony w końcu XV wieku w czasie przekształcenia go w obiekt muzealny znajdował się w ostatniej fazie ciągnącego się od 1946 roku remontu kapitalnego.
Zabiegi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie doprowadziły do zakończenia generalnego remontu 30 czerwca 1978 roku, a niedługo potem (30 września tego samego roku) do uroczystego otwarcia Muzeum. Główną tezą powstałego scenariusza było odtworzenie  możliwie różnorodnych funkcji zamku: mieszkalnej, reprezentacyjnej i gospodarczej.
Trzydziestopięcioletnia historia   Muzeum  Wnętrz  Zabytkowych w zamku w Dębnie obfituje w wiele dokonań, za sprawą których puste wnętrza zamku nabierały przez te lata rumieńców. Początkowo do zwiedzania udostępniono tylko pięć niemal pustych komnat na piętrze oraz wystawę historyczną złożoną z kilku plansz z fotografiami i opisami , przekazaną przez  wykonawców  remontu zamku, krakowski oddział PKZ-ów  , a ponadto dwie piwniczki z nadzwyczaj skromną ekspozycją archeologiczną. Jednakże już od stycznia 1979 roku zaczęto stopniowo wyposażać Muzeum, powiększając liczbę eksponatów drogą kupna, darów, przyjmowania w depozyt i sukcesywne oddawanie nowych pomieszczeń.
W piwnicach budynku wschodniego powstała „Zbrojownia” , stopniowo wyposażano też sienie nadając ostatecznie im wygląd „Sieni   Myśliwskiej” obok Sali Koncertowej oraz „ Sieni Wojennej” pomiędzy Salą Rycerską a Kaplicą. Jedną z piwnic zachodnich przeznaczono na „Lapidarium” (w którym znalazły miejsce   fragmenty kamieniarskie  z okresu od XV – XVIII wieku). Kolejno  oddawano do zwiedzania rekonstruowane pomieszczenia o charakterze gospodarczo – usługowym, w roku 1998 „Winnicę” w piwnicy pod budynkiem zachodnim i „Kuchnię „   w jednym z wnętrz parteru budynku południowego. Z okazji  15-lecia  Muzeum zamkowego w roku 1993 otwarty został „Skarbiec” w budynku zachodnim na parterze, a w roku 1998 przy okazji jubileuszu  20 – lecia  placówki udostępniono ostatnie z pomieszczeń gospodarczych „Spiżarnię z Apteką” w pomieszczeniu obok Kuchni. Dzięki wieloletnim staraniom i zabiegom ówczesnej Kierowniczki zamkowego muzeum – Lidii Luchter-Krupińskiej niemal wszystkie sale otrzymały swoją ciekawą aranżację i bogate wyposażenie. W jubileuszowym roku 35-lecia muzeum planujemy otwarcie jeszcze jednej nowo utworzonej ekspozycji w pomieszczeniu byłej Szatni (parter budynku zachodniego obok „Skarbca”) - „Salonu Pani”. Pokój ten wyposażony w XIX wieczne meble z epoki empire i biedermeier, oraz cenne obrazy i bibeloty ukazuje pomieszczenie kobiety ziemianki, których w XIX wiecznej  historii zamku nie brakowało.

Rok jubileuszowy przyniósł Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Dębnie eksponat niezwykły – Mszał Rzymski z 1774 roku w oprawie skórzanej wydany w Bawarii,  który został przekazany jako dar dla naszego muzeum przez Parafię Rzymskokatolicką św. Małgorzaty w Dębnie. Niezwykle interesującą historię odnalezienia tego cennego dla nas zabytku przedstawimy nieco później. O nieocenionej wartości i wyjątkowości tego Mszału jaką przedstawia on dla naszego muzeum w zamku w Dębnie świadczy odręczny wpis poprzedzający kartę tytułową o następującym brzmieniu: „Zakupiony w Krakowie In Maijo 1776 przez JW. Macieia z Brzezia Lanckorońskiego Wojewodę Bracławskiego Kawalera Orderu Orła Białego za LU=46 z Oprawą do Kaplicy w Zamku Dembnieńskim”.
Uroczyste przekazanie i prezentacja Mszału oraz otwarcie „Salonu Pani” nastąpiło 14 kwietnia 2013 roku podczas inauguracji obchodów 35-lecia  Muzeum na zamku w Dębnie.

Inauguracji towarzyszył Koncert Pauliny Martini - „Bellissima Italia”