Integracyjny Plener Malarski Dębno 2013

W dniach 6-8 maja br. odbył się kolejny już Integracyjny Plener Malarski „Dębno 2013”.
W plenerze brała udziałmłodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniowie gimnazjów z terenu Gminy Dębno. Opiekę merytoryczną sprawowała artysta plastyk p. Anna Aniela Chmiel.
Organizatorem tego przedsięwzięcia był Zamek w Dębnie - oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie, jak również Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu.
Tematem pleneru była miejscowość Dębno, na terenie której położone są unikatowe zabytki architektury: średniowieczny zamek (1480r.), kościół p.w. św. Małgorzaty(1504r.) i neogotycka grobowa kaplica Jastrzębskich (1906r.), a także szereg przydrożnych kapliczek i pomników usytuowanych w obrębie XIX-wiecznego parku okalającego zamek. Wieś Dębno posiada bardzo urozmaicony pejzaż o wspaniałych walorach historycznych i krajobrazowych.
W 1923r. na plenerze w Dębnie wraz ze swym profesorem Stanisławem Kamockim (na zaproszenie ostatniego właściciela zamku Jana Jastrzębskiego) przebywała w zamku dwudziesto dziewięcio osobowa grupa studentów ASP w Krakowie. Fakt ten udokumentowany jest w zachowanych z tego okresu fotografiach jak i ciekawych artykułach wychodzącego wówczas Informacyjnego Kuriera Codziennego, przekazanych do zbiorów Muzeum Zamek w Dębnie przez uczestniczkę tegoż pleneru Hannę Rudzką - Cybisową.

Zamiarem organizatorów było zorganizowanie w roku 2013 pleneru i wystawy mającej na celu uczczenie 90-lecia ,,Pierwszego Pleneru Dębno 1923''. Przykładem roku ubiegłego zaprosiliśmy do udziału w plenerze grupę 10 studentów z ASP w Krakowie wraz z opiekunem, ale w tym roku nie mogli skorzystać z tego zaproszenia.
Podsumowaniem wydarzenia jakim jest plener malarski będzie wystawa czasowa zaprezentowana na terenie Muzeum Zamek w Dębnie w okresie od 26 maja do 17 czerwca 2013 r. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość pozostawienia prac na własność Stowarzyszenia Przyjaciół Zamku w Dębnie. Finalnym wydarzeniem projektu będzie wernisaż wystawy w terminie (26 maj 2013r.), połączony z koncertem muzycznym w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie oraz rozdaniem stosownych certyfikatów dla uczestników pleneru.

zobacz: Fotogaleria otwarcia wystawy i koncertu