Letnie Spotkania przy Winie w Zamku w Dębnie

11 sierpnia 2013 r. w Zamku w Dębnie odbyły się Letnie Spotkania przy Winie. Była to kolejna impreza z cyklu Spotkań przy Napojach, które odbywają się od 2000 roku w Muzeum Zamek w Dębnie, a  w roku bieżącym połączona została z prezentacją najnowszej książki Józefa Barana „Spadając, patrzeć w gwiazdy” i koncertem muzyczno – poetyckim w wykonaniu Kingi Rataj,  której przy fortepianie akompaniował Marek Bazela.
Tegoroczne  spotkania  przy napojach realizowane są w ramach projektu - ”Rodzime krajobrazy, egzotyczne pejzaże”. Głównym bohaterem tego letniego popołudnia był ceniony polski  poeta i autor ponad trzydziestu książek – Józef Baran, który dzielił się ze słuchaczami swoimi bardzo osobistymi przeżyciami i wspomnieniami z dzieciństwa oraz wczesnej młodości, którą przeżywał w swojej rodzinnej miejscowości – Borzęcinie. Lata późniejsze dały mu okazję do częstych wyjazdów, dłuższych bądź krótszych podróży po Europie, a z czasem także po całym świecie. Każdy taki pobyt poza granicami kraju był okazją do nowych doświadczeń, obserwacji i poznawania nowych ludzi, innych kultur, a to z kolei było inspiracją dla wrażliwości poetyckiej Autora i tematem do kolejnych impresji z wojaży, wierszy i barwnych reportaży. Autor prezentował też swoją najnowszą książkę ‘Spadając, patrzeć w gwiazdy” którą w roku bieżącym wydało Wydawnictwo Zysk i S-ka.
Znakomitą interpretatorką poezji Józefa Barana jest młoda, krakowska artystka Kinga Rataj, która zadebiutowała na 50 Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim we Włocławku, ale już od najmłodszych lat śpiew był jej przeznaczeniem. Jest laureatką wielu Ogólnopolskich Festiwali. W 2010 roku występowała obok Anny Marii Jopek, a rok później z koncertem pieśni portugalskich ”Tudo isto e fado”, który został niezwykle entuzjastycznie przyjęty m. in. podczas festiwalu „Etniczne Inspiracje”. Dzięki niezwykłej barwie głosu śpiewane przez nią utwory doskonale oddają klimat portugalskiego fado, czyli najczystszy  i najwierniejszy wyraz portugalskiej duszy, opowiadający o tęsknocie, miłości, śmierci, o wszystkich emocjach i etapach  ludzkiego życia. Muzyczną aranżację do śpiewanych przez Kingę Rataj wierszy Józefa Barana opracował mąż artystki, a równocześnie jej akompaniator – Marek Bazela. Poeta w części pierwszej prezentował wybrane przez siebie wiersze opiewające piękno krajobrazu rodzimego, zestawiając je w części drugiej z poezją powstałą z inspiracji licznymi podróżami.  Przygotowany  przez Józefa Barana i Kingę Rataj na ten letni wieczór repertuar złożony z dwóch części nawiązywał do naszych rodzimych małopolskich krajobrazów, bliskich każdemu z nas, a zestawiony z egzotyczną kulturą i pejzażem odległych krain, oraz niezwykłą barwą głosu artystki dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i mamy nadzieję iż na długo pozostanie w pamięci słuchaczy i gości. Po koncercie Józef Baran podpisywał swoją najnowszą książkę, a na gości tego wieczoru czekała lampka dobrego, wytrawnego wina pochodzącego z rodzimej małopolskiej winnicy „MICHAŁOWIN” położonej na słonecznych stokach Żuchowej k/Tarnowa.
W „Letnich Spotkaniach przy Winie” uczestniczyło 137 osób. Spotkania odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Brzesku i Gminy Dębno. Partneram projektu jest Dębińskie Centrum Kultury.