Z Witosem na Zaolziu - uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na pomniku Wincentego Witosa w 80. rocznicę emigracji

Wincenty Witos - wybitny polski mąż stanu - za walkę o demokratyczny porządek, o godną pozycję ludu wiejskiego - został zmuszony przez władze sanacyjne do udania się w latach 1933-1939 na polityczną emigrację. Wybrał wówczas Czechosłowację, gdzie znalazł wielu przyjaciół i zdobył tak duży autorytet, iż postanowiono jego pobyt upamiętnić.

Dokładnie 10 lat temu z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Polaków i Czechów, przyjaciół i zaprzyjaźnionych rodzin na Ziemi Cieszyńskiej po obu stronach granicy- w miejscowości Gródek (Hradek) w Republice Czeskiej - udało się doprowadzić do powstania obelisku poświęconego trzykrotnemu premierowi II Rzeczypospolitej. Uroczystość odbyła się z udziałem władz parlamentarnych Polski i Czech.

W 2011 roku obelisk został zdewastowany a tablice wykonane z brązu skradzione przez nieznanych sprawców.
W tym roku przypada okrągła 80 rocznica wyjazdu W. Witosa do ówczesnej Czechosłowacji. Z tej inicjatywy Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach , Muzeum Okręgowe w Tarnowie- Oddział Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach w porozumieniu z Gminą Gródek na Zaolziu, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Użyteczności Publicznej „Koegzistencja” o.p.s. podjęli wspólną decyzję o uczczeniu w specjalny sposób tego wydarzenia, które będzie również okazją do odsłonięcia nowego obelisku wraz z tablicami.

Uroczystość odsłonięcia nowego Pomnika odbędzie się w dniu 14 września 2013 r. w miejscowości Gródek na Zaolziu, o czym powiadomimy oddzielnym zaproszeniem, z podaniem szczegółów organizacyjnych.

Wyrażamy nadzieję, że nie zabraknie Was na uroczystości, w programie której obok odsłonięcia pomnika - obelisku, zaplanowano sesję naukową poświęconą pamięci Wincentego Witosa i Jego tułaczce do przedwojennej Czechosłowacji. Uroczystość będzie również okazją do spotkania przedstawicieli dwóch europejskich narodów, których historia niejednokrotnie wiodła tą samą ścieżką.
Uprzedzając tą drogą oficjalne zaproszenie – uprzejmie prosimy o zarezerwowanie dnia 14 września bieżącego roku na zapowiadaną przez nas uroczystość.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Wicepremier Rządu RP, Prezes PSL Janusz Piechociński

Za Komitet Organizacyjny:1

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa
Ryszard Ochwat-Prezes

Wójt Gminy Gródek w Czechach
Robert Borski

Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności Publicznej „Koegzistencja” o.p.s.
dr Stanisław Gawlik- Prezes

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
dr Janusz Gmitruk-Dyrektor

Muzeum Okręgowe w Tarnowie