W Zamku w Dębnie odbyły się Jesienne Spotkania przy Herbacie

Kolejne spotkanie z cyklu „Spotkań przy Napojach” odbyło się w zamku w Dębnie 13 października 2013 r. Było to już trzecie spotkanie w ramach projektu RODZIME KRAJOBRAZY, EGZOTYCZNE PEJZAŻE, realizowanego przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Brzesku i Gminy Dębno.

Ideą projektu było przybliżanie innych kultur w zderzeniu z rodzimą twórczością. Podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie chciueliśmy przybliżyć dość odległą i egzotyczna kulturę Indii. Gościem specjalnym tego wieczoru był pochodzący z Indii Shivakumar Shekar, który przez ponad 20 lat pracował jako przewodnik dla obcokrajowców  m. in. w Centrum Archeologicznym w Hampi, indyjskim mieście założonym w 1336 r., a którego ruiny dawnych świątyń zostały w 1986 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.  Shekar pracował także jako przewodnik w Karnataca. Jest autorem kilku publikacji, skryptów dla studentów Uniwersytetu w Bangalore z zakresu zarządzania w turystyce. Posiada certyfikat znajomości indyjskiego dziedzictwa kulturowego wydany  przez UNESCO, Ministerstwo Turystyki oraz Departament Turystyki w Karnatace. Obecnie mieszka w Polsce, w Brzesku.

Kolejnym gościem tego jesiennego wieczoru była Magdalena Niernsee – absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom na Wydziale Grafiki), która ukończyła również prestiżową Wyższą Szkołę Tańca Kathak, Kathak Kendra w New Delhi. Jest jedną z trzech fundatorek Fundacji ArtIndialog promującej artystów indyjskich w Polsce i otwierającej drogę do dialogu międzykulturowego. Posiada wieloletnią praktykę pedagogiczną i sceniczną, prowadzi warsztaty i lekcje w zakresie tańca indyjskiego, którego bogate walory  w sposób profesjonalny zaprezentuje podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie. Pod Jej czujnym i fachowym okiem będzie można odbyć przyspieszony kurs tańca indyjskiego.

Na zakończenie spotkania w ramach projektu RODZIME KRAJOBRAZY, EGZOTYCZNE PEJZAŻE otworzyliśmy wystawę fotograficzną pt.: „Mera Bharat”, której autorką jest Małgorzata Duśko-Shekar – plastyk, konserwator zabytków, artysta fotograf. Jest założycielką  Bocheńskiego Towarzystwa Fotograficznego, jako fotoreporter współpracowała z tygodnikiem Temi. Fotografuje i wystawia swoje prace od 2003 roku. Tematem przewodnim Jej prac jest człowiek bo jak mówi Autorka, w każdym jest coś co popycha do działania, coś głębszego, coś co można na chwilę skraść i utrwalić na papierze fotograficznym. Dużo podróżuje, poznaje różne kraje, ich obyczaje, kulturę… Jej wrażenia z podróży do Indii  uchwycone  w kadrze aparatu fotograficznego,  możemy oglądać na wystawie „Mera Bharat  – osobisty obraz Indii w obiektywie”. Dopełnieniem indyjskich klimatów podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie będzie filiżanka aromatycznej herbaty indyjskiej - caj masala.