Uroczystość 35-lecia Muzeum Zamek w Dębnie

W piękne słoneczne niedzielne popołudnie 20 października na dębińskim Zamku zebrało się grono przyjaciół zamkowego Muzeum. Szczególna okazją było podsumowanie jubileuszu 35-lecia tego Muzeum - oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Inauguracja jubileuszu miała miejsce 14 kwietnia podczas Wiosennego Spotkania przy Kawie w trakcie, którego dokonano otwarcia pomieszczenia nowej ekspozycji – „Salonu Pani” i uroczyście przejęto dar Parafii Rzymskokatolickiej w Dębnie – Mszał Rzymski z 1774 roku, zakupiony przez hrabiego Macieja Lanckorońskiego do kaplicy w zamku w Dębnie. Przypomniano też historię wieloetapowego powstawania muzeum wnętrz w Zamku w Dębnie i jego pierwszego wieloletniego kierownika, starszego kustosza Lidię Luchter-Krupińską. Emerytowana Pani Kustosz była jednym z honorowych gości spotkania, na którym głównie fetowano pracowników Muzeum.
Zaproszenie na uroczystość przyjęli m. in. Wojewoda Małopolski Andrzej Harężlak i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, a gospodarzem byli wespół: Krystyna Gurgul – kasztelanka, czyli kierowniczka Zamku oraz Wójt Gminy Dębno Grzegorz Brach. Zaś całością dyrygował Dyrektor Muzeum Okręgowego Andrzej Szpunar.
Wojewoda Andrzej Harężlak odznaczył złotym Medalem za Długoletnia Służbę Janusza Bogacza i Antoniego Wróbla oraz medalem srebrnym Martę Kuczyńską.
Natomiast Marszałek Roman Ciepiela przekazał pozdrowienia dla pracowników Muzeum i wręczył Krystynie Gurgul przyznany przez Województwo Małopolskie Medal Polonia Minor.  Dyrektor Muzeum Andrzej Szpunar przekazał adresy z podziękowaniami oraz nagrody pieniężne pracownikom Muzeum. Dziękował także przyjaciołom Muzeum, Marszałkowi i władzom lokalnym. Po tych ceremoniach obył się koncert zespołu „Symfoniczne Smyczki Brzeskie”.
Swoje wystąpienie kierowniczka Krystyna Gurgul podsumowała: „W ten jubileuszowy wieczór pragnę złożyć gorące podziękowania Gminie Dębno (reprezentowanej przez obecnego tu wójta Grzegorza Bracha i byłą wójt p. Marię Okrzesę), DCK, Starostwu Powiatowemu w Brzesku,  Stowarzyszeniu Przyjaciół Zamku w Dębnie, Fundacji TIMSZEL (Łukasz Przybyło), Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Wojnickiej, Szkołom, Samorządowemu Centrum Edukacji w Tarnowie ( dyrektor Barbara Dagmara Niziołek), Pałacowi Młodzieży w Tarnowie, Małopolskiemu Instytutowi Kultury w Krakowie, Warsztatom Terapii Zajęciowej w Tarnowie i w Brzesku, Kołu Gospodyń Wiejskich w Dębnie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębnie, Parafii p. w. św. Małgorzaty w Dębnie, Grażynie Kramer – byłej Dyrektor Banku Zachodniego WBK Oddział w Brzesku (wspólnie realizowałyśmy 3 projekty Tobie Chcę Pokazać Świat… przy okazji Dnia Dziecka), prywatnym darczyńcom a także Koleżankom i Kolegom z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, szczególnie z Działu Sztuki za życzliwą pomoc merytoryczną i cenne uwagi dotyczące zbiorów i aranżacji ekspozycji.”

Przypomnijmy historię Zamkowego Muzeum:
W ciągu 35 lat istnienia muzeum,  zamek w Dębnie był świadkiem bardzo wielu ciekawych i niezwykłych zdarzeń. Muzeum zamkowe odwiedziło szereg wyjątkowych i wybitnych osób. Byli wśród nich m.in. artyści, malarze, muzycy, kompozytorzy, poeci, podróżnicy,. Pozwolę sobie w tym miejscu wymienić przynajmniej kilka z tych nazwisk: Krzysztof Penderecki, Elżbieta Stefańska, Kaja Danczowska,  Joanna Słowińska, Leszek Długosz, Anna Szałapak, Krzysztof Globisz, Krystyna Mazurówna, Aleksandra Śląska, Piotr Skrzynecki, Emil Karewicz, Krzysztof Jasiński, , Krzysztof Kolberger, Jerzy Kryszak, Jan Englert, Marek Konrad, Anna Dymna, Mariusz Dmochowski, Jerzy Zelnik, Marek Grechuta, Dorota Segda, Elżbieta Dzikowska, Józef Baran….i wielu, wielu innych.
Odwiedzali nas także różni dyplomaci, ambasadorzy, ministrowie, parlamentarzyści i dziennikarze, tak z kraju jak i z zagranicy m. in. ministrowie Joanna Wnuk-Nazarowa, Bogdan Zdrojewski, prof. Mariusz  Karpowicz, księżna Klaudia Sanguszkowa wraz z synem księciem Pawłem Sanguszko, księżna Barbara Czartoryska, konsul honorowy Meksyku Janusz Postolko, Konsul Republiki Niemiec Hainz Peters, we wnętrzach zamku w pięknej staropolskiej oprawie odbywała się ceremonia ślubu ministra sprawiedliwości Andrzeja Seremeta…….
 Od samego początku istnienia muzeum zakładano, iż  nie będzie to miejsce wyłącznie ekspozycyjne, muzealne, ale także placówka która podejmie realizację różnych działań na poziomie kultury wysokiej. W tym celu został zakupiony do muzeum dużej klasy fortepian wyprodukowany w 1876 roku w Baltimoore przez działającą do dziś Firmę Knabe stając się niezastąpionym instrumentem koncertowym.. Jako ciekawostkę dodam, iż przed laty „zagrał” on w filmie Andrzeja Wajdy – Z biegiem lat , z biegiem dni, w którym tytułową rolę kreowała Anna Polony. Po latach, kiedy przybyła do Dębna w ramach Festiwalu Muzyka Lata,  odnalazłszy świadka swoich wczesnych ról – złożyła na nim swój gorący pocałunek pełen wspomnień.
W unikatowych wnętrzach zamku w Dębnie odbyło się ponad 300 koncertów, niepowtarzalna, gotycka kamieniarka takich wnętrz jak Sala Rycerska i Kaplica stały się scenerią  do  nakręcenia tu 14 filmów historycznych m. in. Ojciec Królowej, Królowa Bona, Epitafium Barbary Radziwiłłówny, Starościc Wolski, Jagiellonowie, Kanclerz, Żelazną ręką, Dzieje Mistrza Twardowskiego, Młyn i Krzyż a także szereg filmów dokumentalnych i programów edukacyjnych. We wnętrzach zamku  realizowano i przedstawiano także  spektakle teatralne m. in. Niebezpieczne związki, Warszawianka, Na bosaka, Legenda o pięknej Tarłównie.
Sala Koncertowa zamku jest ciągle miejscem ceremonii ślubów cywilnych, których do tej pory odbyło się już ponad 600. W naszych wnętrzach zaprezentowano także 98 wystaw czasowych.
Szeroko pojęta oferta edukacyjno-oświatowa kierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Przez szereg  lat realizujemy  z wielkim powodzeniem konkurs „Szopka Dębińska”, widowisko plenerowe - „Pierścień świętej Kingi”, Integracyjne Plenery Malarskie, Dzień Dziecka…. Lekcje muzealne
 W kalendarium cyklicznych wydarzeń znalazły się takie imprezy jak: Międzynarodowy Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny z udziałem drużyn rycerskich z Węgier, Czech, Słowacji i Ukrainy nad którym w 2005 roku w czasie X Turnieju honorowy patronat objął ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Aleksander Kwaśniewski, Wieczory z Muzyką Dawną, Przy chlebie, wodzie i soli,  od 2000 roku ofertę wzbogacono o Muzealną Noc Świętojańską, kwartalne Spotkania przy Napojach: Wiosenne przy Kawie, Letnie przy Winie, Jesienne przy Herbacie, Zimowe przy Piwie promujące lokalnych twórców jak również dające możliwość zaprezentowania się młodym adeptom sztuki, spotkania te dzięki swojej randze  od roku 2010 znalazły się w kalendarium cyklicznych imprez   powiatu brzeskiego.  Od dwóch lat Muzeum zamek w Dębnie uczestniczy w Międzynarodowej Nocy Muzeów, której tegoroczny przebieg wyemitowała TV Kraków.
Wszystkie te zdarzenia na przestrzeni lat wpływały na budowanie marki naszego muzeum, które  postrzegane  i doceniane przez odbiorców, różne środowiska, instytucje i organizacje doczekało się licznych wyróżnień, odznaczeń i medali.  Dowodem na to jest Medal Polonia Minor przyznany w 2005 roku przez Samorząd Województwa Małopolskiego, Certyfikat Perła w Koronie Małopolski uzyskany w plebiscycie na 10 największych atrakcji województwa małopolskiego w 2008 roku, I miejsce MARKA RADIA KRAKÓW w plebiscycie Wakacje ze Smakiem na najpiękniejszy zamek w Małopolsce, w roku 2013 z okazji  Jubileuszu 90Lecia PZŁ przyznano zamkowi w Dębnie medal za długoletnią współpracę i promowanie kultury łowieckiej. 
Muzealne Kroniki (IX Tomów) prowadzone przez P. Lidię Luchter-Krupińską od samego początku powstania muzeum i kontynuowane do chwili obecnej, są dziś bezcennym źródłem informacji o historii tej placówki.
Krzysztof Penderecki  zwiedzając wraz z swoimi gośćmi zamek w Dębnie w dniu 16 sierpnia 2011 r. dokonał wpisu w muzealnej kronice o następującej treści: Ostatni raz odwiedziłem ten zamek w latach 70tych. Jestem zachwycony ogromem prac renowacyjnych i pięknym wystrojem. Serdecznie gratuluję, jestem pełen podziwu”. Wpisów o podobnej treści i wyrazów uznania w kronikach jest bardzo wiele.
Muzeum Zamek w Dębnie od 35 lat gromadzi i eksponuje cenne zbiory, prowadzi szeroką działalność edukacyjną, kształtuje wrażliwość i świadomość historyczną młodych pokoleń, wpisując się w bogaty krajobraz kulturowy  przez co stał się wizytówką kulturalną nie tylko gminy i powiatu, ale całego województwa małopolskiego. Jest to ogromną zasługą wszystkich osób  które pracowały i  obecnie pracują w muzeum zamkowym,  a także współpracujących z nami na co dzień różnych instytucji, stowarzyszeń, fundacji, placówek kulturalno- oświatowych i wielu innych organizacji  oraz osób prywatnych, z którymi w wyniku współpracy realizowane są duże projekty:    festiwale muzyczne, konkursy, plenery, koncerty, wernisaże…
Przełomowym momentem w dziejach zamku było przejęcie Muzeum Okręgowego przez Województwo Małopolskie w ramach reformy administracji po 1999 r. Niebawem Polska weszła w struktury europejskie, i ukazały się możliwości inwestowania funduszy w remonty. Zamek przeszedł już pierwsza fazę remontu, obecnie kompletowana jest dokumentacja do kolejnej, wielkiej akcji konserwatorsko-remontowej.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.