W Zamku w Dębnie odbyły się Zimowe Spotkania przy Piwie

Kolejne, ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Spotkań przy Napojach” odbyło się w zamku w Dębnie 24 listopada br. Było to już czwarte spotkanie w ramach projektu RODZIME KRAJOBRAZY, EGZOTYCZNE PEJZAŻE, realizowanego przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Brzesku i Gminy Dębno. Ideą tegorocznego projektu było przybliżanie innych kultur w zderzeniu z rodzimą twórczością. Podczas Zimowych Spotkań przy Piwie przybliżaliśmy słowiańską  i  przynajmniej trochę znaną każdemu Polakowi kulturę rosyjską, zwłaszcza tą muzyczną. Prowadzący Zimowe Spotkania przy Piwie: Krystyna Gurgul i Grzegorz Brach krótkim komentarzem wprowadzili wszystkich w klimat kultury rosyjskiej, zwłaszcza tej z przełomu XVIII i XIX wieku wspominając m. in.  o charakterystycznych Matrioszkach i samowarach. Podczas koncertu  zatytułowanego „Z samowarem w tle” Trio Kameralne Filharmonii Świętokrzyskiej wykonało najbardziej znane fragmenty z bogatej twórczości Czajkowskiego, Borodina oraz współczesnego kompozytora Miroslava Skoryka.

Romantyczne i nostalgiczne rosyjskie  walce wprawiały wszystkich w wyjątkowy nastrój, który wzbogaciła śpiewem Helena Ponomarenko.

Po koncercie miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Z aniołami w tle” autorstwa Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej z Nowego Wiśnicza. Zofia Gołębiowska – Tabaszewska urodziła się w Bielsku – Białej. Jest absolwentką Liceum Pedagogicznego, ukończyła polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.
Od 1973 do 2005 roku pracowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu jako nauczyciel – polonista. Od 1992 roku, obok pracy pedagogicznej, zajmuje się działalnością plastyczną.
Miała dotąd około 40 wystaw indywidualnych, m.in.: w Tarnowie, Krakowie, Myślenicach, Bielsku – Białej, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Bochni, Chrzanowie, Libiążu, Brzesku.  Wystawy poplenerowe: „Ceramiczne Dialogi” na Zamku w Wiśniczu oraz wystawy Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w kraju i za granicą (Ukraina i Słowacja). Prowadzi też grupę teatralną w Tarnowie – Mościcach.    Na wystawie w zamku w Dębnie prezentuje aż 41 swoich prac wykonanych w różnych technikach plastycznych łączonych ze sobą ( m. in. tkactwo, aplikacje, rzeźba w drewnie… ). O osiągnięciach artystycznych p. Zofii, oraz o jej pracach opowiadał podczas wernisażu Eugeniusz Molski – artysta, ceramik,  rzeźbiarz i podróżnik pochodzący z Nowego Wiśnicza.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku do końca 2013 roku. Po wernisażu nadszedł czas na  degustację piwa sponsorowanego przez lokalny Browar z Brzeska – Okocim. Grupa Carlsberg Polska przygotowała do degustacji różne marki swoich produktów, m. in. O.K. BEER OKOCIM, OKOCIM – Mocne, OKOCIM – Jasne pełne, OKOCIM – RADLER z limonką.