Otwarcie wystawy pt Okaeri w domu Pana Toranagi - pod patronatem Honorowego Konsula Generalnego Japonii Krzysztofa Ingardena (Muzeum Etnograficzne, 8 maja, godz. 18.00)

Wystawa zatytułowana „Okaeri w domu Pana Toranagi”, to przybliżenie historii, tradycji i kultury dawnej Japonii.
W trzydziestoletniej działalności Muzeum Etnograficznego i regionu tarnowskiego ten temat jest przedstawiany po raz pierwszy.

Na wystawie zobaczyć będzie można oryginalne zbroje i broń samurajską  z okresu Edo pochodzącą z prywatnych kolekcji (Poznań, Włocławek, Tarnów) i Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi.
Na uwagę zasługują: zbroja samurajska Klanu Li (Czerwone Diabły) z XVII w. wykonana przez mistrza Harutę, zbroja klasyczna z XVI/XVII w. z okresu Momoyama, gdzie widoczne są ślady uderzeń mieczem, składana zbroja tatami (podróżna -  właśnie dzięki tym cechą wiele oddziałów japońskich było wyposażonych w tatami podczas inwazji na Koreę  - koniec XVI wieku), miecze Wakizashi, tsuby, maski  i wiele innych elementów uzbrojenia samuraja.
Aby przenieś się w czasy życia samurajów dopełnieniem wystawy będą stroje  z tego okresu (damskie, męskie i dziecięce kimona a nawet strój ślubny), niewielka ilość sprzętów, przyborów codziennego użytku (np.: cały zestaw do nauki czytania i pisania  z XVIII w, przybory kosmetyczne kobiet….), drzeworyty i fotografie.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 10
Wernisaż: 8 maja , godz. 18.00
Wystawa czasowa, czynna do 31.08.2017
Kurator wystawy: Danuta Cetera, Katarzyna Lasko