Muzeum Pamiątek po Janie Matejce - Koryznówka - w Nowym Wiśniczu (oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie)

Stary Wiśnicz 278, 32-720 Nowy Wiśnicz
tel. +48 14 6128347
Kierownik: Maria Serafińska - Domańska

Historia:
Koryznówka to zwyczajowa nazwa drewnianego domu wzniesionego w połowie XIX w. przez Joannę i Leonarda Serafińskich między zamkiem i klasztorem w Wiśniczu. Obecnie w części domu mieści się Muzeum biograficzne Jana Matejki, który przyjeżdżał tu często w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX w. do szwagrostwa Serafińskich.
W Wiśniczu powstawały liczne rysunki artysty, drewnianej zabudowy Wiśnicza przed pożarem w 1863 r., zamku a także rodzinne karykatury. Starszy od Matejki o 19 lat Leonard Serafiński, był przyjacielem i opiekunem duchowym malarza, czego liczne dowody zostały zachowane na Koryznówce. Rodzina Serafińskich od kilku pokoleń otacza opieką pamiątki związane z osobą autora Bitwy pod Grunwaldem . Zapoczątkowała to córka Leonarda - Stanisława Serafińska (1856-1924), która sławnego wuja darzyła wielkim uczuciem. Dała temu wyraz w pamiętnikach pisanych na Koryznówce, a wydanych w 1955 r. przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie pt. „Wspomnienia rodzinne”. W okresie międzywojennym rodzinne pamiątki były udostępniane i wypożyczane na wystawy lub do publikacji. Przez lata II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej na Koryznówce mieszkali Ludmiła i Tomasz Serafińscy, prowadząc tu działalność konspiracyjną i udzielając schronienia ukrywającym się osobom (Witold Pilecki) Tomasz Serafiński w pierwszych latach powojennych rozpoczął akcję społecznego, sezonowego udostępniania zwiedzającym matejkowskich pamiątek i wnętrz Koryznówki. Po jego śmierci (1966r.) rodzina kontynuując tę działalność rozpoczęła w 1976 roku remont budynku w dokończeniu, którego pomogła ekipa pod kierunkiem prof. Alfreda Majewskiego, prowadząca prace na wiśnickim zamku.
W 1981 r. na Koryznówce staraniem rodziny zostało otwarte Muzeum pamiątek po Janie Matejce, działające na podstawie porozumienia pomiędzy właścicielami a Muzeum Okręgowym w Tarnowie jako jego Oddział.
Koryznówka położona w bezpośrednim sąsiedztwie zamku jest odwiedzana przez licznych turystów, doceniających atmosferę tego muzeum, przepojoną patriotyzmem i tradycją polskiego domu.

Imprezy:
Muzeum organizuje doroczny Turniej wiedzy o życiu i twórczości Jana Matejki, w którym uczestniczą uczniowie szkół z gminy Nowy Wiśnicz, a także sesje popularno- naukowe o Janie Matejce i jego dziełach.

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10.00-14.00
środa: 10.00-14.00
czwartek: 10.00-14.00
piątek: 10.00-14.00
sobota: nieczynne
niedziela: 11.00-15.00

Ostatni zwiedzający wchodzą na ekspozycję najpóźniej 15 minut przed zamknięciem Muzeum.

Ceny biletów:
Bilet normalny: 6,00 zł
Bilet ulgowy: 4,00 zł
Bilet rodzinny: 12,00 zł
Opłata za przewodnika: 30,00 zł
Opłata za lekcję muzealną: 40,00 zł + bilety wstępu

Uwaga: wycieczki zbiorowe obejmujące powyżej 40 osób prosimy uprzednio zgłaszać telefonicznie kierownictwu oddziału (tel. 14 6128347) celem ustalenia terminu zwiedzania.

Cena biletów wstępu i przewodnika ulega podwyższeniu o 100 % przy zwiedzaniu poza godzinami pracy Muzeum. (zwiedzanie poza godzinami wymaga każdorazowego ustalenia i rezerwacji)

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.